Haberler

 • alper

  Bursaspor maçında hakem Alper Ulusoy

  MHK, STSL 33.hafta maçlarında görev alacak hakemleri açıkladı. Buna göre […]

 • hopfweb

  Geçmiş olsun Hopf

  Pazartesi günü oynanan Fenerbahçe maçının son dakikalarında kafasına aldığı darbeyle […]

 • IMG_3794

  Gençlerbirliği 1-2 Fenerbahçe

  Stat: Ankara 19 Mayıs Hakemler: Ümit Öztürk, İsmail Şencan, Osman […]

 • Başsağlığı

  Eski futbolcularımızdan Feridun Köse’nin eşi Gören Köse’nin vefatını büyük bir […]

Berkay’ın olimpiyat hayali

Okullararası Özel Sporcular Yüzme Şampiyonası 50 metre serbest stilde birinci olan down sendromlu Berkay Orak’ın hedefi Türk bayrağını olimpiyatlarda göndere çektirmek.

Okullararası Özel Sporcular Yüzme Şampiyonası 50 metre serbest stilde birinci olan down sendromlu Berkay Orak, asker bir baba ile öğretmen bir annenin oğlu olarak 2000’de dünyaya geldi. Doğumundan kısa süre sonra down sendromlu olduğu belirlenen Berkay için ailesi, yaşıtlarından geri kalmaması için imkanlarını seferber etti. Bu amaçla aile, Berkay’ın sosyal yaşantısını desteklemek amacıyla evlatlarını özel kaynaşma eğitimlerine kaydettirdi.

Yüzmeye 11 yaşında başlayan Berkay, 2015’te Gençlerbirliği Spor Kulübüne katıldı.
Down sendromlu Berkay Orak, Aksaray’da 18-20 Nisan’da düzenlenen Okullararası Özel Sporcular Yüzme Şampiyonası 50 metre serbest stilde birinci gelerek madalya aldı.

Yüzmede başarılı olmak isteyen Berkay, Yenimahalle Turgut Özakman Yüzme Havuzu’nda haftada 6 gün, 8 saat antrenman yapıyor. Down sendromlu şampiyon yüzücü Berkay, bir yandan Yenimahalle Şevket Evliyagil Meslek Lisesi 10. sınıfta eğitim hayatına devam ederken, diğer yandan olimpiyatlarda Türk bayrağını göndere çektirebileceği günün hayalini kuruyor.

Anadolu Ajansı-Orhan Onur Gemici